poniedziałek, 18 stycznia 2010

Jak wybrać dobrą sprężarkę?

Największymi zaletami urządzeń typu sprężarki są: prostota obsługi, bezpieczeństwo eksploatacji oraz solidność. Na rynku istnieje bardzo wiele firm specjalizujących się w produkcji sprężarek, a także w ich sprzedaży. Jeśli wpiszesz w wyszukiwarce słowo: kompresor lub sprężarka, wyskoczy wiele firm, proponujących swoje usługi. Jak wybrać najlepszą firmę? Ponieważ większość tych firm proponuje urządzenia o bardzo podobnych parametrach, głównym kryterium wyboru jest cena sprężarki oraz gratisy. Gratisami są w tym przypadku bezpłatny montaż urządzenia oraz wieloletnie serwisowanie. Firmy tak chętnie zobowiązują się przez wiele lat opiekować sprężarkami, ponieważ w praktyce urządzenia te bardzo rzadko się psują, więc ich oferta okazuje się jedynie grzecznościowa. Ma charakter czysto marketingowy. Popularność kompresorów sprawia, że ciągle przybywa firm, zajmujących się ich sprzedażą i serwisem. Jeśli i tobie jest potrzebna w pracy nowa sprężarka, polecamy ci zajrzeć do Internetu i zapewniamy, że głowa cię zaboli od nadmiaru ofert.

Zastosowanie sprężarek

Sprężarki różnego typu mają zastosowanie m.in. w warsztatach samochodowych, zakładach rzemieślniczych oraz w dużych przedsiębiorstwach. Najnowsze kompresory wykazują technologię, która umożliwia różne zastosowania sprężonego powietrza. A jaka jest historia tych urządzeń? Otóż po raz pierwszy znalazły zastosowanie w transporcie publicznym. Miało to miejsce we Francji – w mieście Nantes, gdzie nasz rodak Ludwik Mękarski wyprodukował pierwszy silnik pneumatyczny napędzający tramwaj. Od tamtego czasu technologia wykorzystywania sprężonego powietrza stawała się coraz bardziej popularna na całym świecie. Jednak nie wszystkie pomysły, jakie przyszły do głowy inżynierom, znalazły swój finał w produkcji, bowiem niektóre z nich przynosiły za mało efektów, zaś inne z kolei wymagały zbyt wysokich warunków technicznych, by móc być wykorzystane w masowej produkcji. Do najczęściej obecnie produkowanych sprężarek należą: osiowe, promieniowe, tłokowe oraz śrubowe, przy czym znalazły one zastosowanie w wielu branżach. Niektóre z nich to: stomatologia, mechanika, robotyka, malarstwo i tłocznictwo.

Kompresory wyporowe

Jedziemy dalej z typami kompresorów i kontynuujemy typ kompresorów wyporowych.
Następny w kolejce jest kompresor, który nazywany jest pompą membranową. Pompa ta zawiera w swojej konstrukcji membranę, zrobioną z gumy lub plastiku, a dawniej ze skóry. Membrana ta poruszana jest za pomocą dźwigni lub cyklicznie wtłaczanego powietrza albo cieczy. Cechą charakterystyczna pompy membranowej jest brak przecieków i dlatego stosuję się ją do pompowania zanieczyszczeń i cieczy toksycznych.
Teraz zabierzmy się za kompresor spiralny. W sumie za wiele tu się nie da powiedzieć na temat, czym to cuś jest. Wiemy, że jest to typ sprężarki wyporowej, w której sprężanie odbywa się za pomocą dwóch spirali. Jedna spirala jest nieruchoma, a druga porusza się ruchem mimośrodowym, nie obracając się. To powoduje, że przestrzeń między spiralami między otworami zmniejsza się od otworu ssącego do otworu tłocznego.

Nazwę kompresor stosuje się zamiennie z nazwą sprężarka

Należy zauważyć, że nazwę kompresor stosuje się zamiennie z nazwą sprężarka, więc ja na swojej stronie również będę używał tych nazw zamiennie. Kompresory mają różnorodne zastosowanie w przemyśle mechanice i wielu innych. Stosuje się je tam gdzie trzeba zwiększyć gęstość gazu, podnieść ciśnienie gazu, wymusić przepływ gazu, podnieść temperaturę gazu.
Dość istotną definicją w przypadku kompresorów jest spręż - jest to mianowicie wielkość wyrażająca się w stosunku ciśnienia tłocznego do ciśnienia ssawnego.
Wyróżnimy sobie teraz typy kompresorów (podział ten będzie ze względu na budowę):
Pierwszą grupą będą kompresory wyporowe:
- kompresor tłokowy: taki, w którym zwiększanie ciśnienia gazu następuje w wyniku ruchu posuwistego tłoka w cylindrze. Taka sprężarka należy do grupy sprężarek objętościowych. Działanie jej jest bardzo podobne do pompy tłokowej.
- kompresor śrubowy: jest to rodzaj kompresora, w którym sprężanie gazu spowodowane jest zmniejszaniem się przestrzeni pomiędzy pracującymi śrubami od otworów ssących do otworów tłocznych.

Witam na mojej skromnej stronie poświęconej kompresorom i sprężarkom

Witam na mojej skromnej stronie poświęconej kompresorom i sprężarkom. Będę tu opisywał różne zagadnienia dotyczące tych wspaniałych urządzeń. Co to w ogóle jest sprężarka? To takie urządzenie, które służy do podwyższenia ciśnienia gazu lub wymuszenia jego przepływu, czyli nadanie mu energii kinetycznej. W sprężarce ciśnienie ssące jest nieznacznie niższe od ciśnienia atmosferycznego, a ciśnienie tłoczne jest znacznie wyższe od atmosferycznego. Kompresory, które mają ciśnienie ssące znacznie niższe od atmosferycznego, natomiast ciśnienie tłoczne nieznacznie wyższe od atmosferycznego, nazywane są pompami próżniowymi. Ponieważ kompresory wytwarzają dużo ciepła podczas pracy, muszą posiadać odpowiednie układy chłodzenia. Małe kompresory posiadają układy chłodzenia bezpośredniego, a większe posiadają chłodzenie pośrednie z chłodnicą. W wielu przypadkach gaz również jest chłodzony poprzez chłodzenie międzystopniowe, czyli tzw. intercooler.